Zřícenina Hradu Zvěřinec | Městský úřad Sedlčany

Vyhlášení reprezentantů města
Vánoce v muzeu
Náměstí T. G. M.
Sedlčany - náměstí T.G.M.
Musík
Sedlčanská přehrada
Kostel sv. Martina
Rozsvícení vánočního stromu
Musík
Pohled na zasněžené náměstí
Sedlčany - náměstí T.G.M.
Pokus o český rekord
Ssedlčanské náměstí
Veřejné bruslení - leden
Leden

Zřícenina Hradu Zvěřinec

Hrad Zvěřinec

Nejstarší písemná zmínka o Zvěřinci je z roku 1362. Píše se v ní o Martinu ze Zvěřince, který také nechal hrad postavit. Kolem roku 1412 hrad koupil Václav, horlivý stoupenec Mistra Jana Husa, a na Zvěřinci nabídl Janu Husovi pohostinství. Mistr ho přijal a v roce 1413 zde nějakou dobu pobýval, aby kázal venkovskému lidu. V polovině 15. století se majiteli hradu stali Růtové z Dírného. Nelze však jednoznačně doložit, zdali jej nechali zpustnout nebo zdali byl dobyt a vypálen. Historici se však přiklánějí k druhé variantě. O hradu se pak píše až při prodeji Mikuláši Mědenci z Ratibořic v roce 1539, ovšem je zmiňován jako pustý.

Karel Hynek Mácha

Ze skalního vrcholu, kde patrně stávala dřevěná věž (zřejmě obytná) je daleký výhled do sedlecké kotliny a na Sedlčany. To též obdivoval i mladý K. H. Mácha, který trávil školní prázdniny v blízkých Měšeticích v rodině svého dědečka. Máchův pobyt na Zvěřinci připomíná pamětní deska z r. 1935.

Pokud byste místo posuzovali bez přihlédnutí ke známé historii, pak by patřilo spíše mezi místa s výhledem. Rozhled po kraji je tu opravdu pěkný, ač nejvíc vynikne na podzim, kdy opadá listí z okolních stromů.

Zdroj: www.tipynavylet.cz, www.hrady.cz