Větrný mlýn u Příčov | Městský úřad Sedlčany

Vrchotovy Janovice
Červenec

Větrný mlýn u Příčov

Jeden z nejkrásnějších, nejstarších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen v Čechách, ale i v Evropě kdysi pracoval nedaleko obce Příčovy na Sedlčansku. Nepřehlédnutelné torzo této unikátní stavby se doposud tyčí asi půl kilometru severozápadně od obce, na návrší poblíž rozcestí, kudy prochází silnice do Dublovic i červená turistická značka okolo rybníka Musíka do Chlumu a Hrazan. Mlýnu se původně říkávalo Na Chlumkách či zkráceně Chlumky – podle zalesněných vršků, které s přilehlými bažinatými loukami zvanými Tůně měly špatnou pověst: o půlnoci se tu údajně valil strašidelný ohnivý sud a běda každému, kdo se mu připletl do cesty! Rozlehlé malebné ruiny bývalého „větrníku“ právem vzbuzují obdiv. Podle údajů v encyklopedické publikaci Martina Janošky Větrné mlýny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku z roku 2003 je mohutné zdivo (na severovýchodní straně objektu zcela zřícené) vysoké deset metrů, síla při zemi dosahuje 1,2 metru a vnější průměr úctyhodných 13,5 metru. Obecní úřad v Příčovech jenž provedl v roce 1995 na své náklady opravy, financoval i komplexní výzkum památky. Starosta obce Pavel Nevlida mimo jiné uvedl, že rozměry dvakrát přeměřovali i odborníci z Holandska a potvrdili hypotézu, že mlýn u Příčov by opravdu měl být největší stavbou svého druhu v celé Evropě! Obec Příčovy se také stala členem Meznárodního sdružení pro větrné mlýny (TIMS). Přesnou podobu větrného mlýna, jeho stavitele ani majitele bohužel neznáme. V minulosti navíc bylo i několikrát zpochybněno, zda jde o technickou stavbu (kvůli značné velikosti, neodpovídají běžným rozměrům větrných mlýnů), novější výzkumy ale znovu potvrdily hodpodářské využití objektu k mletí pomocí větrné energie. Odborníci se ani neshodli, kdy a kým přesně byl větrný mlýn u Příčov postaven. Za iniciátory stavby jsou pokládáni buď František Norbert Kfelíř ze Zakšova, jenž Příčovy vlastnil v letech 1757 – 1764, neb také Schönpflugvé z Gamsenbergu, kteří postavili v letech 1718 – 1784 v obci nejen zámek, ale též několik hospodářských objektů. Volně přístupné ruiny větrného mlýna za obcí jsou vyhledávaným cílem turistů, kteří chtějí blíže poznat nejhezčí místa na Sedlčansku.

Zdroj: MF Dnes, Střední Čechy, dne 20. 7. 2007

V kategorii: Památky