Zrcadlení - Jitka Hrubá | Městský úřad Sedlčany

Vánoční rekord
Regionální betlémy
Ručně malovaná mapa
Vánoční dny řemesel v muzeu
Silvestrovský rallycross
Plán pochodů II. pololetí 2017
Nový povrch cesty na Mrskošovně v Sedlčanech

Zrcadlení - Jitka Hrubá

Datum konání od - do:
Neděle, 12. březen 2017 - Úterý, 11. duben 2017
Místo konání:
viz upřesnění místa
V kategorii: Ostatní
Dlouhodobá akce:
ano
Popis:

Od 12. března bude nainstalována nová výstava

ZRCADLENÍ

jejíž autorkou je JITKA HRUBÁ
– výtvarnice a pedagožka, která žije a tvoří v Dobříši.

Jitka Hrubá o sobě:
„Těžko říci, jak to všechno začalo, ale jisté je, že v době, kdy moje kamarádky chtěly být zpěvačky, herečky nebo lékařky, tak já jsem toužila po povolání oděvní návrhářky. Místo princezen jsem kreslila manekýny a vymýšlela módní kreace a divadelní kostýmy. Na základní škole jsem spolužákům kreslila výkresy a dodnes nevím, proč panu učiteli nebylo divné, že má polovina třídy stejnou kopřivu. Při studiu na střední škole byly moje "umělecké" cíle skoro utlumeny, když nepočítám únikový předmět - výtvarnou výchovu, se spoustou tradičních námětů pro někdejší svátky a výročí. Po maturitě jsem se věnovala studiu na pedagogické škole a kreslila už jen příležitostně a pro své vlastní potěšení. Na moje sympatie k malování však nezapomněla moje sestra, která mi pořídila malířský stojan a po léta mě systematicky zásobovala barvami, štětci, plátnem… až to najednou nešlo nezačít. Malířské náčiní čekalo ve skříni, až přijde jeho čas! Ten naštěstí nastal, když jsem si opatřila knihu „Kopírujeme mistrovská díla”. Tady teprve jsem se dočetla, co udělat proto, aby obraz vznikl a začala se učit. Postupně jsem vytvářela kopie obrazů van Gogha, Gauguina, Moneta, Toulouse-Lautreca a dalších velikánů. Pak už jsem zkoušela všechno možné podle nálady a situace. Svou vlastní cestou ve světě výtvarného umění jsem se vydala i v dalším období tvorby. Moje nejnovější obrazy je možno pomyslně rozdělit do tří hlavních proudů. První z nich vychází ze základních prvků výtvarného umění a pracuje s barvou, světlem, tvarem, linií i křivkou. Použité prvky nevycházejí ze skutečnosti a nejsou většinou začleněny do reálných tvarů, spíš jen navozují jejich dojem. Druhý směr mé tvorby naopak ze skutečnosti vychází, ale zobrazuje ji možná trochu zjednodušeně, ale s akcentem na dominantní barvy a tvary, někdy možná v nečekaných souvislostech. Třetí část mé současné tvorby je inspirována hlavně přírodou a navazuje na mou tvorbu předchozí. Byla bych ráda, kdyby vás stejně jako mě zaujala harmonie a krása přírody, pohoda a dobrá nálada, kterou mají obrazy vytvářet a přenášet na všechny, kdo se na ně budou dívat.“

Výstava je přístupná v Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech
– v pracovní dny v době od 8.00 do 16.00 hodin a při každé večerní kulturní akci.