Zámek Radíč | Městský úřad Sedlčany

Náměstí T. G. M.
Pokus o český rekord
Musík
Sedlčany - náměstí T.G.M.
Musík
Sedlčansko
Sedlčany - náměstí T.G.M.
Kostel sv. Martina
Leden

První zmínka o barokním panství Radíč je z roku 1333, kdy zde sídlil Odolen z Radíče. Původně zde stávala rytířská tvrz.
Ta přetrvala až do období raného baroka, kdy částečně vyhořela, a pak byla přestavěna na jednopatrový raně barokní zámek.
Autorství pozdější dostavby východního křídla zámku Radíč se přisuzuje Antoniu Portovi, významnému knížecímu lobkovickému staviteli.
Zámek je zdobený římsovím s triglyfy a stagony, čtyři křídla svírají uvnitř arkádový dvůr.
Interiér zámku Radíč byl bohatě zdoben štukaturami a malbami ze 17. století, které se z velké části zachovaly do dnešní doby.
Zejména pokoje v celém jižním křídle zámku jsou zdobeny nástropními malbami s mytologickými a starozákonními výjevy, které byly obnoveny v 80. letech minulého století.
Nejznámější malbou je Únos nymfy v nárožním salónu. Panství Radíč držela celá řada různých majitelů.
Jedni z významných byla rytířská rodina Antonína, Josefa a Šebastián Losy z Losenau, jež nechali ve slavné dílně vynikajícího
barokního sochaře Jana Brokofa vytesat v roce 1713 pískovcové sochy světců stojící před kaplí u zámku.